Dom seniora Sosnowiec

dom seniora SosnowiecHospicja i domy opieki dla osób starszych to dwa rodzaje placówek, do których podejście społeczne w Polsce w ostatnich latach zmieniło się diametralnie. Wcześniej były one traktowane jako umieralnie, miejsca, do których oddaje się starsze, schorowane osoby żeby po prostu czekały tam na śmierć. Tych, którzy umieszczali tam swoich bliskich uważano oczywiście za wyrodnych, niewdzięcznych i pozbawionych jakichkolwiek uczuć egoistów, dla których liczy się tylko własne dobro, a starszych rodziców chcą się po prostu pozbyć. Na szczęście w ostatnim czasie wiele się pozmieniało w tym zakresie i dzisiaj już w zupełnie inny sposób patrzymy na tego rodzaju instytucje. Hospicja przestały być traktowane jak umieralnie i chociaż nie da się ukryć faktu, że w rzeczywistości ludzie tam umierają, to mamy świadomość tego, że do placówek tych trafiają przede wszystkim osoby, które wymagają leczenia paliatywnego (które bardzo często trudno jest prowadzić w warunkach domowych, a nie każdego stać na wynajęcie całodobowej pielęgniarki), natomiast personel i wolontariusze dokładają wszelkich starań, by pacjenci hospicjum czuli się w placówce jak najlepiej.
 
Dom seniora Sosnowiec z kolei przeszedł jeszcze większą przemianę w społecznym postrzeganiu tej instytucji. O ile w przypadku hospicjum zrozumieliśmy czemu tak naprawdę służy ta jednostka, o tyle w przypadku domów seniora nie tylko zmieniliśmy zdanie na ich temat, ale wywróciło się całkowicie nasze postrzeganie starości. Z jednej strony owszem, zrozumieliśmy, że wszelkiego rodzaju domy dla starszych osób stanowią ogromne ułatwienie dla nich samych i ich bliskich – dzięki tym placówkom senior nie musi poświęcać swojej energii na tak prozaiczne czynności jak zakupy, przyrządzanie codziennych posiłków, pranie, sprzątanie, które w pewnym wieku, przy ograniczonej sprawności czy też chorobach stają się prawdziwą trudnością. Z drugiej strony jednak dotarło do nas, że dom seniora Sosnowiec nie jest przygnębiającym miejscem, do którego co jakiś czas zagląda śmierć, a wprost przeciwnie – jest to miejsce tętniące cały czas życiem.
 
dom dla seniora w SosnowcuSeniorzy mają tutaj możliwości rozwoju swoich zainteresowań, nabycia nowych pasji, zawiązania interesujących znajomości i ciekawego spędzenia czasu. Wiele zależy oczywiście od oferty danego domu seniora, jednak w większości z nich personel stara się w jakiś sposób uatrakcyjnić pensjonariuszom czas, organizując różnego rodzaju warsztaty, wycieczki itp. Oprócz tego typu atrakcji, w domach seniora dba się również o komfort i wygodę ich mieszkańców – ładny wystrój pomieszczeń, zapewnienie prywatności przy jednoczesnym braku izolowania od siebie pensjonariuszy, profesjonalny personel i całodobowa opieka pielęgniarska, wizyty lekarskie i zabiegi rehabilitacyjne na miejscu – to tylko niektóre sposoby na to, by pobyt w domu seniora był prawdziwą przyjemnością. Sami seniorzy bardzo chwalą sobie takie miejsca i ci, którzy zamieszkali w domu seniora nie żałują tej decyzji.