Dom seniora Katowice

dom seniora KatowiceW wyniku zmian społecznych, które nastąpiły na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat obecnie zmieniło się znacznie postrzeganie wszelkiego rodzaju instytucji, których zadaniem jest sprawowanie opieki nad osobami starszymi. Mowa przede wszystkim o domach seniora, których z każdym rokiem na mapie Polski jest coraz więcej, a które są dziś postrzegane bardzo pozytywnie, choć wiadomo, że nie zawsze tak było. Zmiana w tym zakresie jest wypadkową wielu przyczyn, ale skupiając się na samych tego rodzaju instytucjach, warto zauważyć, że ich oferta jest wyjątkowo atrakcyjna. Przede wszystkim dom seniora Katowice musi spełniać określone warunki, które są wypunktowane przez stosowną ustawę. Bez tego nie ma w ogóle mowy o tym, by placówka taka mogła funkcjonować. Nie ma konieczności szczegółowego wymieniania rygorów stawianych przez dokumenty prawne, ale wiadomo, że są to warunki niezbędne do tego, by w tego rodzaju placówce można było bez przeszkód funkcjonować i zaspokajać podstawowe życiowe potrzeby. Powiedzmy sobie wprost – ustawa określa minimum, jakie dom seniora Katowice musi zrealizować, by móc przyjmować pensjonariuszy.
 
Wiele prywatnych placówek stawia jednak sobie wyższe cele, chcąc zapewnić swoim domownikom jak najlepsze warunki. Naczelnym celem tego rodzaju instytucji jest sprawowanie opieki nad osobami starszymi: stąd też całodobowa opieka pielęgniarska, obejmująca podawanie leków, pomoc w spożywaniu posiłków, pomoc w zabiegach higienicznych, kiedy to potrzebne; stąd wizyty lekarzy geriatrów i psychiatrów; stąd dbałość o jadłospis seniorów, uwzględniający ich żywieniowe potrzeby (dyktowane stanem zdrowia) i przyzwyczajenia; stąd sale rehabilitacyjne z wykwalifikowanymi fizjoterapeutami. Oprócz tego jednak personelowi domów seniora zależy na tym, by pensjonariusze czuli się właśnie jak w domu, dlatego też w pierwszej kolejności dba się o aranżację wnętrz, tak by były one ciepłe i przytulne, dające komfort.
 
dom dla seniora w KatowicachZapewnia się seniorom dostęp do radia, telewizji i internetu, biblioteczkę, czytelnię i inne rozwiązania mogące pomóc w rozwoju zainteresowań. Z uwagi na to, że dom seniora Katowice zamieszkiwany jest zwykle przez kilkunastu-kilkudziesięciu pensjonariuszy, personel organizuje często różnego rodzaju warsztaty, które poniekąd mają pomóc w integracji domowników, zażegnywać ewentualne konflikty itp. Z drugiej strony inni pensjonariusze to dla seniora okazja do adaptacji w nowym miejscu, do nawiązania nowych, interesujących znajomości i ciekawego spędzenia czasu. Poza tym o atrakcyjnie spędzony czas dba też personel domów seniora organizując różnego rodzaju atrakcje, wycieczki, grille itp. W tym zakresie najwięcej zależy oczywiście od chęci i zaangażowania pracowników domu seniora, jednak trzeba przyznać, że w wielu tego typu placówkach znalazły się osoby z prawdziwą pasją, które opiekę nad seniorem pojmują w sposób zdecydowanie szeroki, w którym mieści się również zapewnienie mu radości z samego przebywania w takiej placówce.