Dom pomocy społecznej Śląsk

dom pomocy społecznej śląskOsoby starsze bardzo często wymagają opieki i pomocy ludzi młodszych i bardziej sprawnych, często jednak rodzina z różnych powodów nie jest w stanie takiej opieki sprawować samodzielnie. Spektrum przyczyn, dla których opieka nad starszym rodzicem (bo to na dzieci spada obowiązek troski o rodziców w podeszłym wieku) jest utrudniona lub wręcz niemożliwa jest bardzo szerokie i nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich zdarzających się na co dzień w wielu przypadkach sytuacji. Na szczęście jednak istnieją odpowiednie osoby oraz instytucje, które są gotowe przejąć w swoje ręce opiekę nad seniorem i odciążyć w ten sposób rodzinę. Dom pomocy społecznej Śląsk to instytucja, do której w pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki w celu uzyskania pomocy w opiece nad starszą osobą. Miejskie czy gminne domy pomocy społecznej to jednostki dobrze przystosowane do sprawowania opieki nad seniorami, a koszty pobytu w nich nie są zbyt wysokie, ponieważ placówki te są dofinansowywane z budżetu miasta lub gminy. Niestety najczęściej jest w nich zbyt mało miejsc w stosunku do zainteresowanych nimi osób, a o przyjęciu nowych pensjonariuszy decydują różne kryteria, które należy spełnić.
 
Doskonałą alternatywą dla tego rodzaju instytucji będzie prywatny dom pomocy społecznej. Śląsk jest regionem, w którym takich placówek jest całkiem sporo, ale sporo jest również wymagających specjalistycznej opieki seniorów. Instytucje przejmujące tą opiekę cieszą się sporą popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim odczarowany już został mit bezdusznych dzieci oddających starszych rodziców w obce ręce – społeczeństwo obecnie ma świadomość zarówno tego, że mało kto może pozwolić sobie na rezygnację z pracy zawodowej na rzecz całodobowej opieki nad rodzicem, jak i tego, że seniorzy bardzo często wymagają specjalistycznej opieki pielęgniarskiej, którą w warunkach domowych trudno jest zorganizować.
 
dom dla seniorówOpiekując się seniorem we własnym domu, mamy też obowiązek dowozić go na rehabilitację i inne zabiegi lecznicze, a to może stanowić problem, zwłaszcza dla osób nie posiadających samochodu. Dom pomocy społecznej Śląsk jest coraz to bardziej popularnym i pozytywnie postrzeganym społecznie rozwiązaniem, ponieważ zapewnia on starszym osobom całodobową opiekę, komfort taki sam, jak w domu, a jednocześnie będąc wyposażonym w gabinety lekarskie, pielęgniarskie, rehabilitacyjne itp. zaoszczędza seniorom męczących podróży na niezbędne zabiegi medyczne – kiedy jednak wyjazd jest niezbędny, pensjonariusze mogą liczyć na transport ze strony placówki. Oprócz tego, że w domu pomocy społecznej seniorzy mają dostęp do prasy, książek, radia, telewizji i internetu, personel placówki zapewnia im także inne rozrywki: warsztaty terapii zajęciowej, wycieczki itp. Prywatne domy pomocy społecznej najczęściej mieszczą się w nowych, świeżo wyremontowanych i doskonale wyposażonych budynkach, co również wpływa na komfort zamieszkiwania w nich.