Dom opieki dla osób starszych Śląsk

dom opieki dla osób starszych śląskŻyjemy w kulturze, w której prym wiedzie kult młodości, jednak jakkolwiek nie płynęlibyśmy wraz z tym prądem, tamą stają się nieubłagane statystyki, mówiące wprost: nasze społeczeństwo się starzeje. Chodzi tu z jednej strony o wciąż trwający niż demograficzny, pogłębiający liczebną przepaść między ludźmi młodymi, a tymi w średnim i podeszłym wieku, ale z drugiej strony także o to, że pokolenie powojennego wyżu demograficznego powoli wkracza dziś w starość, która rządzi się swoimi prawami i ma swoje, szczególne, potrzeby. Seniorzy wymagają opieki – jej zakres zależy od stanu zdrowia i sprawności konkretnej osoby, jednak faktem jest, że są rzeczy, w których pomoc przyda się nawet osobie cieszącej się wybornym zdrowiem. Im gorsza jest sprawność seniora, im bardziej jest on schorowany, tym szerszy zakres niezbędnej opieki, która najbardziej wymagająca jest w przypadku osób niepełnosprawnych, ponieważ obejmuje również wszelkie zabiegi higieniczne. Realia, w których żyjemy nie są kolorowe – wciąż niewiele rodzin może pozwolić sobie na to, by pracował i zarabiał na dom tylko jeden z małżonków.
 
W większości rodzin do pracy chodzi oboje małżonków, by można było utrzymać dom i rodzinę. Pracujemy też inaczej niż kiedyś, coraz częściej zamiast na 8 godzin, chodzimy do pracy na 10 czy 12. Czasu dla siebie mamy niewiele. Z powodu tych zmian społecznych dom opieki dla osób starszych śląsk nie jest dziś już postrzegany negatywnie, a wprost przeciwnie – staje się prawdziwym wybawieniem dla osób, na które spada konieczność opieki nad starszą osobą. Z drugiej strony sami seniorzy bardzo optymistycznie podchodzą do tego rodzaju placówek, ponieważ mają świadomość tego, jak dobrą opiekę zapewni im tam wykwalifikowany personel.
 
dom opieki dla seniorówOprócz profesjonalnej opieki, tego typu instytucje są zazwyczaj doskonale wyposażone, zarówno pod kątem sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, jak również w zakresie tego, co zapewnia komfort samego mieszkania. Stała obecność lekarza i pielęgniarek w domach opieki to również ważny aspekt, mający znaczenie zarówno dla seniorów, jak i ich rodzin – dzięki temu zdrowie pensjonariuszy jest pod stałą kontrolą, a na najprostsze badanie czy konsultacje w sprawie pojawiających się dolegliwości nie trzeba docierać przez pół miasta ani czekać w kolejce – w końcu lekarz jest na miejscu, do dyspozycji. Dom opieki dla osób starszych śląsk ma jeszcze jedną cechę, niezwykle ważną dla jego mieszkańców – a mianowicie samych mieszkańców. Tego rodzaju placówki to skupiska osób w podobnym wieku, które mogą ze sobą zawiązać bardziej zażyłe znajomości, spędzać razem czas i zaspokajać potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Dodatkowo integracji pensjonariuszy sprzyjają organizowane przez personel domu opieki warsztaty, wycieczki i różnego rodzaju wydarzenia.