Dom opieki dla osób starszych Katowice

dom pomocy społecznej katowiceOsoby starsze często wymagają opieki ze strony osób młodszych i bardziej sprawnych, nie wspominając o opiece medycznej, która nierzadko jest codziennością seniorów. Chociaż obowiązuje kulturowy nakaz opiekowania się starszymi rodzicami, który to spoczywa na dorosłych już dzieciach, faktem jest, że w ostatnich latach nieco on zelżał, lub też inaczej – zmieniły się formy jego realizacji. Wcześniej bowiem było oczywiste, że starszego rodzica powinno się przyjąć pod swój dach i w domowym zaciszu sprawować nad nim opiekę: podawać posiłki i leki, pomagać w zabiegach higienicznych itp. Najczęściej obowiązek ten w niepisany sposób spoczywał na kobietach, w efekcie czego często opiekowały się one nie tylko swoimi rodzicami, ale również rodzicami małżonka. Wynikało to z panującego wówczas modelu, w którym kobiety w większości nie pracowały i zajmowały się domem, ewentualnie tylko sobie dorabiały, co nie pochłaniało tyle czasu ile pełnoetatowa praca, a zarobki z tego bywały tak niewielkie, że można było zrezygnować z nich na rzecz zajęcia się seniorem.
 
Dom opieki dla osób starszych Katowice był wówczas swego rodzaju tabu, miejscem, o którym mówiło się źle tylko dlatego, że źle postrzegało się osoby umieszczające tam swoich bliskich, wbrew kulturowemu nakazowi opieki. Dzisiaj na szczęście wiele się w tym zakresie pozmieniało – z uwagi na to, że w zdecydowanej większości rodzin pracuje oboje małżonków i obie wypłaty są potrzebne do utrzymania domu i zaspokojenia podstawowych życiowych potrzeb, nie oczekujemy od nikogo rezygnacji z życia zawodowego na rzecz opieki nad rodzicem, podobnie jak rozumiemy, że opieka taka jest wyczerpująca i na dłuższą metę nie da się jej łączyć z pozostałymi obowiązkami.
 
opieka społeczna w katowicachDom opieki dla osób starszych Katowice stał się więc instytucją o dobrej prasie, zwłaszcza, że i w samych tego rodzaju placówkach wiele się pozmieniało. Muszą one spełniać rygorystyczne kryteria określone przez odpowiednie ustawy, a oprócz tego wiele z nich stawia sobie poprzeczkę jeszcze wyżej – wszystko po to, by zamieszkujący dom seniorzy czuli się w nim naprawdę jak... w domu. Wyremontowane, pięknie wyposażone i funkcjonalne budynki to dzisiejszy domy opieki: w nich starsze osoby mogą spędzać dni, wypoczywać, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, budować przyjaźnie z innymi pensjonariuszami. Nie muszą pamiętać o gotowaniu obiadów czy braniu leków, ponieważ tym zajmują się ich opiekunowie. Całodobowa opieka pielęgniarska daje duży komfort zwłaszcza tym, którzy mają problemy ze zdrowiem, a wizyty lekarza geriatry i psychiatry to ogromna wygoda, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, by skontrolować swój stan zdrowia. W wielu tego rodzaju placówkach nie trzeba również wychodzić z domu, by poddać się zabiegom rehabilitacyjnym, ponieważ mają one pomieszczenia przeznaczone specjalnie na ten cel, gdzie pomocy udzielają wykwalifikowani rehabilitanci. Domy opieki w żaden sposób nie ograniczają seniorów, a jedynie ułatwiają im codzienne funkcjonowanie.